HABERLER

Genel Başkan Kınık, “Türk Kızılay, Model Oluşturan Bir Unsur”

Genel Başkan Kınık, “Türk Kızılay, Model Oluşturan Bir Unsur”

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen IFRC'nin Genel Kurulu, Uluslarası Konferansı ve Delegeler Konseyi toplantılarına katılan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Avrupa Başkan Yardımcısı ve Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, IFRC hareketi içinde Türk Kızılay'ın örnek alınan, model oluşturan ve her zaman oyun kurucu bir unsur olarak bulunduğunu belirtti.
 
Dünyanın en büyük insani ağı olan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Yasal Toplantıları İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı. Toplantılar 192 ülkeden Kızılhaç Kızılay Derneklerinin temsilcileri, Ulusal Derneklerin çatı kuruluşu olan Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu ve Uluslararası Kızılhaç Komitesinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Toplantının Uluslararası Kızılhaç Kızılay Konferans Kısmında İnsancıl Hukukun temel metinleri olan Cenevre Sözleşmelerine taraf devletler de temsil edilecek. Toplantıların gündeminde ise “İnsani Harekete Güven, Uluslararası İnsancıl Hukukun Daha Etkili Uygulanması, Yayılan Salgın Hastalıklarla Mücadele ve Aile Bağlarının Yeniden Tesisi" gibi önemli konular yer alıyor.
 
“Kızılay, IFRC'nin en kıdemli, en itibarlı ortaklarındandır”
 
IFRC’nin en önemli toplantılarını gerçekleştirdiklerini ve yoğun bir gündemin kendilerini beklediğini belirten Genel Başkan Kınık, “Bu toplantılar, hem IFRC’nin hem de Cenevre Konvansiyonu’na taraf ülkelerin en üst düzeydeki zirvesi. Çok kadim bir gelenekle toplanıyor. Üç toplantımızda da farklı farklı konuları ele alacağız.” dedi. Kınık, dün yapılan toplantılarda Marshall Adaları ve Butan'ın da IFRC'ye katılmasıyla üye sayılarının 192 ülkeye çıktığını ve Türk Kızılay'ın IFRC'nin 12'nci üyesi olarak kurulduğunu anımsattı.  Türk Kızılay’ın 151 yıl önce, IFRC'nin ise 100 yıl önce kurulduğuna dikkat çeken Kınık, “Kurulduğu günden bu güne kadar da Kızılay, hem harekete hem de Federasyonumuza (IFRC) katkı vermeye devam ediyor. Bugün de IFRC'nin en kıdemli, en itibarlı ortaklarındandır." ifadelerini kullandı.
 
“Düzenlemeler daha kapsamlı ve küresel bir momentum oluşturacak”
 
IFRC'nin, dünya genelinde 15 milyona yakın aktif gönüllüsü, neredeyse dünyanın her noktasına erişimi, yaklaşık 30 milyar dolarlık bütçesi ve çok büyük insani yardım operasyonları gerçekleştirebilen "dünyanın en gelişmiş insancıl ağı" olduğuna vurgu yapan Kınık, Federasyonun, Cenevre Uluslararası Konferans Merkezi'nde gerçekleşen toplantılarında göç, çatışmalar, çatışma bölgelerindekilerin korunması, küresel sağlık hizmetlerine herkesin hakkaniyetle ve sürdürülebilir erişimi, teknolojik imkanlardan faydalanılması ve zararlarından korunulması, insani yardım sektöründe atılması gereken adımlar, kentlerdeki mültecilerin toplumla entegrasyonu ve insani yardım çalışanlarının hedef alınması gibi önemli ve güncel konuları ele alacaklarını ifade etti.
 
Uzun süredir bu toplantılara hazırlık yaptıklarına dikkat çeken Kınık, "Buradan çıkacak sonuçlar, hem ulusal derneklerin hem hareketimizin hem de devletlerimizin kendi iç hukukunda bir takım düzenlemelerle daha kapsamlı ve küresel bir momentum oluşturacak." diye konuştu.
 
“Şu an 50 civarında ülkede operasyon yürütüyoruz”
 
Kızılay'ın Türkiye'de mültecilere yönelik yürüttüğü çalışmaların büyük bir kısmının IFRC tarafından desteklendiği bilgisini paylaşan Kınık, Kızılay'ın bu kapsamda IFRC'den şimdiye kadar 170 milyon İsviçre frangı fon aldığını belirtti. Kınık, Türkiye'nin dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğuna dikkati çekerek, dünyanın en kapsamlı çocuk koruma programlarını yürüttüğünü, sınır ötesi operasyonlar, çatışma bölgelerindeki insani yardım çalışmaları, doğa kaynaklı veya beşeri afetlere müdahaleler noktasında Kızılay'ın kendi modelini diğer kardeş kuruluşlarla paylaştığını kaydetti.  Kınık şöyle devam etti: "IFRC hareketinin içinde Türk Kızılay kurucu bir unsur olarak örnek alınan, model oluşturan ve her zaman oyun kurucu bir unsur olarak bulunmakta. Şu an 50 civarında ülkede operasyon yürütüyoruz. Federasyon bu anlamda Kızılay'dan güç alıyor, Kızılay da Federasyon'dan güç alıyor. Bu karşılıklı olumlu ilişkiyle beraber hem faaliyetlerimizin sistemleşmesini hem de dünyada yaygınlaşmasını temin etmiş oluyoruz."
 
Kınık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Türkiye'nin eş başkanlığını yapacağı 17-18 Aralık 2019'da Cenevre'de düzenlenecek Küresel Mülteci Forumu'nda Türk Kızılay'ın da yer alarak kendi modellerini dünyaya anlatma fırsatı bulacağını sözlerine ekledi.
 
Genç Kızılay'a Uluslararası Birincilik Ödülü
 
IFRC Genel Kurulu'ndaki "Youth on the Move 2019" ödülleri kapsamında düzenlenen ödül töreninde ise, "Göç Yolunda İnsanlığı Koruma" kategorisinde "gönüllülük/liderlik programı" ile Genç Kızılay, birinciliğe layık görüldü. Ödülü, Genç Kızılay Başkan Yardımcısı Akif Emre Aktaş, IFRC Genel Başkanı Francesco Rocca'dan aldı.
 
Toplantılara katılan Genel Başkan Kınık’a, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Genel Sekreter Yardımcısı Murat Ellialtı, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ve toplantı temaları özelinde uzmanlardan oluşan bir heyet eşlik ediyor.

Kızılay Çalışan Sayısı
Kızılay Şube Sayısı
Kızılay Temsilcilik Sayısı
Bölge Afet Yönetim Merkezi Sayısı
Delegasyon Sayısı

Kızılay'ın Geleceğine Yön Ver

Türk Kızılay 2021-2030 stratejik planımızı inceleyebilir, amaç ve hedeflere ilişkin görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Her bir kelimenizi dikkatle okuyup gerekli aksiyonları alacağımızdan emin olabilirsiniz..

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi