Kızılay Yeni Gönüllülük Sistemi ve Gönüllü Yönetimi

Kızılay Yeni Gönüllülük Sistemi ve Gönüllü Yönetimi

Kızılay Yeni Gönüllülük Sistemi ve Gönüllü Yönetimi

Türk Kızılay faaliyetlerine başladığı ilk günden beri, hareketimizin en temel hedefi olan insan ıstırabının dindirilmesi için gece gündüz demeden en zorlu koşullarda çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu bayrağın bugünkü taşıyıcıları olarak, Türk Kızılay Gönüllü Yönetimi Direktörlüğü koordinasyonunda her yıl milyonlarca insanın hayatına gönüllülerimiz aracılığıyla dokunuyor, farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Kurumsal kültürümüzü gönüllülerimize ve gençlerimize aktararak onları donanımlı, vicdanlı, adaletli, birlik ve dayanışmanın önemini kavramış yardımsever bireyler olarak geleceğe hazırlıyoruz.

2020 Yılı, ilk ayından başlayarak deprem, çığ, mülteci akını, corona virüsü gibi pek çok afet haberleriyle ülke ve dünya gündemine girdi. Kızılay ailesi olarak bizlerde ülkemiz ve sınırları aşan afetlerin neden olduğu insani yardım temelli operasyonlara destek vermek için büyük çaba veriyor ve sorumluluklarımız ekseninde doğrudan müdahale ediyoruz. 152 yıllık tarihimizin bizi getirdiği noktada şüphesiz en temel hedefimiz, kurumun ihtiyaç duyduğu insan kaynağının karşılanması konusunda bize destek olan Kızılay gönüllüleridir.

Stratejik hedeflerimizde de belirliliği gibi, Kızılay için en önemli değer çalışmalara gönüllü katılımının en üst seviyeye çıkartılmasıdır. Kızılay 2030 Stratejisi bağlamında tüm süreçlerinde gönüllü katılımını sağlamış, gönüllülerinin aktif ve nitelikli katkılarını verimli kullanabilen sistemler ile gönüllülüğü bir müessese olarak da teşvik etmeyi amaçlamaktadır. 

Bu hedef doğrultusunda yeni yapılandırılan Gönüllü Yönetimi Direktörlüğü koordinesinde hem sistem, hem ihtiyaç duyulacak insan kaynağımızın profesyonel çalışanlarımıza destek olacak, alanımızla ilgili doğrudan saha operasyonları gerçekleştirecek, eğitimli Kızılay gönüllülerinden sağlanması için çalışmalarımız devam ediyor.

2020 yılı sonunda devreye alınması planlanan Kızılay Gönüllü Yönetim Sistemi dünyada benzerlerinden kendini ayıran teknolojik yenilikler içermesi açısından da bir ilk olacak.

Kızılay ailemizin tüm birimlerinin tek bir sistem üzerinden tüm gönüllü süreçlerini yöneteceği (eğitimleri, hakları, görevlendirmeleri, Gönüllü motivasyonu, raporlamaları, bildirimleri vb) dijital sistem aynı zamanda bir sosyal ağ olması açısından da önem taşıyor.

Kısa zamanda çalışmaları tamamlanacak Kızılay Gönüllü Yönetim Sistemi’nin 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde lansmanının yapılması planlanıyor.

Türk Kızılay, tarihimizin her döneminde gönüllülerimizle bir arada olmaya, Kızılaycılığın yedi temel ilkesi çerçevesinde değerlerimizi insanların hayatlarına nakış gibi işlemeye niyet etmiş; farklılıklara saygı duyan, hoşgörülü ve paylaşımcı bir büyük bir kurum.

Geldiğimiz aşamada Gönüllülük konusunda yakalanan ivmenin bir yansıması olarak son 1 ayda yaşanan pek çok felakette gönüllüler kurumumuzun profesyonel ekiplerinin de en önemli destekçileri oldu. Elâzığ, Van, Malatya, Edirne mülteci krizi dâhil tüm Türkiye’de yaşanan son afetlerde Genç Kızılay gönüllülerimiz, Kadın kollarımız, işbirliği yaptığımız kurumsal gönüllülerimizin tüm insani yardım faaliyetlerimize doğrudan yoğun emek ve katkısı var.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada verdiğimiz eğitimler, düzenlediğimiz etkinlikler, yürüttüğümüz projeler ve kazandırdığımız öz güven sayesinde gerek Türk Kızılay'ının, gerekse güzel ülkemizin istikbali olan gençlerimizin sağlıklı, paylaşımcı, dinamik, mücadeleci, çevresini tanıyan, aynı hedef etrafında birleşen, milli ve manevi değerleri özümsemiş, insan ıstırabının dindirilmesi ile dertlenen birer Kızılaycı gönüllü olmalarını amaçlıyoruz.

Yedi temel ilke etrafında birleşen gönüllülerimize kazandırdığımız bu büyük insanlık hareketinin ömür boyu unutamayacakları bir hayat tecrübesine dönüşerek süreceğine tüm kalbimizle inanıyoruz.

Artık yeni bir eşikteyiz. Kızılay’ımızın 152. Yılında kurulan çiçeği burnunda bir Direktörlük olarak bu büyük çınarın gölgesinde gönüllü sisteminin hayata geçmesi ve gönüllülüğün artması için yoğun emek harcıyoruz. Bu yolda elbette en büyük destekçimiz başta yöneticilerimiz, çalışma arkadaşlarımızdır.  Kendilerine, Kızılay faaliyetlerinde görev alan ve işbirliği yaparak milyonlarca insana ulaşan gönüllüler adına teşekkür ediyoruz. Daha nice yıllar, bu büyük ailenin gelecek kuşaklara ilham olmasını dilerim.

Avatar
Nurdal Durmuş
Kızılay Gönüllü Yönetimi Direktörlüğü
Gönüllü Yönetimi Direktörü
Kızılay Çalışan Sayısı
Kızılay Şube Sayısı
Kızılay Temsilcilik Sayısı
Müdahale Merkezi / Bölge Afet Yönetim Merkezi
Delegasyon Sayısı

Kızılay'ın Geleceğine Yön Ver

Türk Kızılay 2021-2030 stratejik planımızı inceleyebilir, amaç ve hedeflere ilişkin görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Her bir kelimenizi dikkatle okuyup gerekli aksiyonları alacağımızdan emin olabilirsiniz..

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi