Kan Dostum, Teşekkür Ederim.

Kan Dostum, Teşekkür Ederim.

Kan Dostum, Teşekkür Ederim.

TÜRK KIZILAY İLE TANIŞMAM

İlkokul dönemimdeki Kızılay kolu başkanlığımdan sonra 13.02.1992 tarihinde Erzincan depremi ile gerçekleşti. Hacettepe Üniversitesinde öğrenci olduğumdan yaklaşık elli arkadaşımla Depremin olduğu gece Ankara. Kan Hizmetlerinde beraber çalışacağımı.

Kan Hizmetlerinde görev alınca Depremin olduğu gece yaptığımız kan bağışının önemini daha iyi anladım.

Türk Kızılay'da çalışmaya başladığım ilk dönemlerde Ülke Kan ihtiyacının yaklaşık% 20 lik bir olduğunu lütfen elde ettiğiniz faydaları büyük kısmı da Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları sayesinde elde edilmekteydi. Diğer% 80'lik kısım ise Hastaneler tarafından hasta yakınlarından zorla temin edilen bağışlarla karşılanmaktaydı. Hasta yakınları bir amaçlı hastalarının tedavisi ile uğraşırken dertlerine ek olarak birde kan bağışçısı bulabilmek için çırpınıyorlardı.

GÖNÜLLÜ VE GÜVENİLİR KAN TEMİNİ PROGRAMI

Türk Kızılay 2005 yılında başlattığınız Gönüllü ve Güveniliri Kan Temini başlattı.

2005 yılı boyunca Güvenli Kan Teması Programı ile analaştır ile;

  • Ülkemizin kan ve kandaki yaşlıların insanları zoraki hasta yakınları için kan bulmaya uğraşması yerine gönüllü ve güvenilir kan bağışçılarından karşılanması,
  • Kan ve kan bileşenlerinin temini sadece insan kaynaklı olduğu toplumun bu konuda önce bilinçlendirilmesi ve düzenli bağışçı haline getirilmesi,
  • Kan ve kan bileşenlerinin Türkçe Kızılay üzerinden tek bir merkezden kullanım ve hizmete sunulması ile kan bağışının kan bileşenlerinin hasta tarafından kullanılan tüm işlemlerin izlenebilmesi, yönetilmesi,

MEVCUT DURUM

Yıllar içerisinde daha çok çalışan, onun geçen yıl yakalayan ve bu hedefleri geliştiren Türk Kızılay 2020 yılında üç Milyon ünite kan bağışı alacak ve 2021 yılında Ülke kan ihtiyacının nasıl olduğunu seçmek içindir.

YAŞANILAN BÜYÜK DEĞİŞİM, GELİŞİM VE BAŞARI NE ANLATIYOR

Türk Kızılay 152 yıllık tarihi bilgi birikimi ile ilgili Afet Müdahale hizmetleri olarak çok farklı alanlara göre bu aziz millet olmak üzere dünya onu tarafındaki muhtaç ve mağdurlara.

Ancak hiçbir şey faaliyetinde sorun yüzde yüzünü çözmeyi hedeflemiş ve bu faaliyetlerini yerine getirecektir.

İLK DEFA TÜRK KIZILAY ÜLKEMİZİN BİR SORUNUNUN TAMAMINI TEK BAŞINA ÇÖZMEYİ HEDEFLEMİŞ VE BUNU DA ÖNÜMÜZDEKİ YIL İTİBARİYLE BAŞARMIŞ OLACAKTIR.

2030 STRATEJİSİ KAPSAMINDA VARILACAK HEDEFLER

Türk Kızılay Gönüllü ve Güvenilir Kan Bağışçılarımız sayesinde

  • Ülkemizin kan ve kan ihtiyacına karşılayacak,
  • Kök hücre bağışçıları sayesinde binlerce cana yaşam mücadelelerinde umut olacak
  • Ülkemizin kaynağı plazmadan etkili ilaçlarının üretimine plazma kullanılarak kullanıldığı Ülkemizin yerli ve milli ilaç
  • Biyobankacılık faaliyetleri ile başarı seviyelerini daha üstlere taşıyacaktır.

GÖNÜLLÜ VE GÜVENİLİR KAN BAĞIŞÇILARIMIZ

2030 stratejimizdeki hedefleri saylarında gerçekleştireceğimiz benimde içlerinde olmaktan şeref duyduğum kan bağışçılarımız, Kan dostum sen olmadan başaramazdık iyi ki varsın.

Saygı ve sevgilerimle

Avatar
Erkan Oğuztürk
Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Mali ve İdari Hizmetler Direktörü
Kızılay Çalışan Sayısı
Kızılay Şube Sayısı
Kızılay Temsilcilik Sayısı
Müdahale Merkezi / Bölge Afet Yönetim Merkezi
Delegasyon Sayısı

Kızılay'ın Geleceğine Yön Ver

Türk Kızılay 2021-2030 stratejik planımızı inceleyebilir, amaç ve hedeflere ilişkin görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Her bir kelimenizi dikkatle okuyup gerekli aksiyonları alacağımızdan emin olabilirsiniz..

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi